Tämä kurssi on jo päättynyt.
Et voi palauttaa tätä tehtävää

Palauttaaksesi tehtäviä sinun pitää rekisteröityä ja ilmoittautua kurssin etusivulla.

Tehtävä 7

2 pistettä

On myös mahdollista "kertoa" merkkijono luvulla. Voimme muodostaa esimerkiksi nämä lausekkeet:

"nefer" * 3
"MC " + "koppa" * 5 + "kuoriainen"

Mikä tai mitkä seuraavista noihin kahteen lausekkeeseen liittyvistä väittämistä pitävät paikkansa? Tutki itse REPLissä ohjelmoimalla!

4 pistettä

Kokeile näitä:

play("<cccedddfeeddc---")play(">>>" + "cccedddfeeddc---")play("ccceddd>feedd<<<c---")

play on määritelty niin, että >- ja <-merkeillä voi vaihtaa oktaavia; merkkiä seuraavat äänet soitetaan korkeammalta (>) tai matalammalta (<). Useampi oktaavinvaihdosmerkki tuottaa dramaattisemman muutoksen: esimerkiksi keskimmäinen äskeisistä kolmesta käskystä pimputtaa Ukko Nooaa kolme oktaavia korkeammalta.

Käytä Scala-merkkijonojen operaattoreita + ja *, ja tee niillä pastissi Tappajahai-elokuvan "tunnussävelestä". Tarkemmin sanoen muodosta mainittuja operaattoreita käyttäen lauseke, jonka arvo on merkkijono, jossa on

  • alussa kolme <-väkästä, jotka madaltavat kaikkia tulevia ääniä kolmella oktaavilla (nämä kolme alussa ovat merkkijonon ainoat <-merkit),

  • sitten peräkkäin nuottiparia "ef" toistettuna kuusitoista kertaa, ja

  • lopuksi peräkkäin paria "EF" kahdeksan kertaa.

Kokeile REPLissä yksinkertaisesti syöttämällä muotoilemasi lauseke. Kokeile myös antaa tuo lauseke parametriksi play-käskylle.

Jos tulee ongelmia, niin ensimmäinen asia, joka kannattaa tarkistaa huolella, on lainausmerkit. Kukin merkkijononpätkä lainausmerkkeihin! Ongelmatilanteissa kannattaa paitsi soittaa myös tulostaa muodostamasi lausekkeen arvo, niin voit tutkia ongelmaa tarkemmin. Muista myös harkkaryhmät/Piazza/Telegram.

Korjaa pisteet kirjoittamalla yllä pyydetty lauseke operaattoreineen myös tähän alle. Siis se operaattorit sisältävä lauseke, ei soittokäskyä eikä tuon lausekkeen arvoksi muodostuvaa yhdistelmämerkkijonoa.

Palautusta lähetetään...

Ansaitut pisteet

0 / 6

Tehtävän tiedot

Tehtäväkategoria
Pisteytetty
Palautuksesi
0 / 5
Määräaika
keskiviikko 14.9.2022 18:00
Myöhästyneiden palautuksien määräaika
lauantai 15.4.2023 12:00 (-100%)
Ryhmäkoko
1-2
Palauttaneita opiskelijoita yhteensä
1049