- CS-A0100
- Ensikosketus LaTeXiin
- 1 Ensimmäinen LaTeX-dokumenttimme
Ensimmäinen LaTeX-dokumenttimme¶
Kokeillaan nyt pikaisesti, miten LaTeX toimii! Istu mieluiten jonkun Aalto-yliopiston Linux-koneen äärelle, niin ollaan varmasti sellaisessa ympäristössä, jossa kaikki on jo asennettuna valmiina.
Omalla koneella
Voit yrittää seurata tätä moduulia myös omalla Linux- tai macOS-koneella. Jos sinulla on omassa koneessasi Windows, voit ensin asentaa WSL:n, jolloin saat koneeseesi Linux-ympäristön, ja tämän jälkeen voit seurata Linuxille tarkoitettuja ohjeita. Voit myös käyttää Aallon Linux-koneita etänä SSH:n tai VDI:n kautta (ks. kurssin Linux-moduulista lisätietoja näistä). Mutta jos törmäät ongelmiin oman ympäristösi kanssa, muistathan, että voit aina kävellä johonkin Aallon Linux-luokkaan, jossa on varmasti toimiva ympäristö.
Onhan LaTeX asennettu?¶
Testataan, että kaikki tarvittava löytyy koneesta. Avaa terminaali, ja anna komento pdflatex --version
.
Jotain tämän näköistä pitäisi tulla vastaukseksi:
pdfTeX 3.141592653-2.6-1.40.22 (TeX Live 2022/dev/Debian)
...
Tai mahdollisesti esimerkiksi tällaista:
pdfTeX 3.141592653-2.6-1.40.26 (TeX Live 2024)
...
Varmistathan, että ensimmäisellä rivillä lukee TeX Live ja vuosiluku on 2022 tai tuoreempi.
Omalla koneella
Jos omalta koneeltasi puuttuu LaTeX, yleensä paras ratkaisu on asentaa tuorein tarjolla oleva TeX Live. Tässä on pikaiset ohjeet tavallisimmille käyttöjärjestelmille:
Ubuntu Linux: aja komento
sudo apt install texlive-full
Windows: asenna WSL, jos sinulla ei sitä jo ole, ja tämän jälkeen sinulla on tarjolla Ubuntu Linux, jossa voit seurata ylläolevia ohjeita.
macOS: asenna Homebrew, jos sinulla ei sitä jo ole, ja aja komento
brew install mactex-no-gui
Huomaathan, että tämä on melkoisen iso ohjelmisto; tarvitset gigatavukaupalla levytilaa.
Muistathan pitää myös ohjelmistot ajan tasalla. Esimerkiksi Ubuntu Linuxissa saat kaiken päivitettyä ajamalla komennot sudo apt update
ja sudo apt upgrade
,
ja macOS:ssa Homebrew'n kautta asennetut paketit päivitetään komennolla brew upgrade
.
LaTeX-lähdekoodin kirjoittaminen¶
Luo uusi hakemisto, vaikkapa nimeltään lapio
, ja siirry sinne:
mkdir lapio
cd lapio
Luo nyt tänne hakemistoon tekstitiedosto nimeltään lapio.tex
ja kirjoita sinne tarkalleen seuraava sisältö (voit käyttää haluamaasi tekstieditoria, vaikkapa Linux-moduulista tuttua nano
-editoria):
\documentclass{article}
\begin{document}
Testi
\end{document}
Tämä on LaTeX-dokumenttisi lähdekoodi:
Ensimmäisellä rivillä kerrotaan, että dokumentti muotoillaan
article
-tyylin mukaisesti. Tämä vastaa karkeasti samaa kuin valitsisit tietyn asiakirjamallin eli tyylipohjan, kun luot uutta dokumenttia tekstinkäsittelyohjelmassa. Tämä valinta siis määrää esimerkiksi sen, millä fontilla teksti ja otsikot ladotaan.Toisella rivillä alkaa
document
-lohko, josta löytyy dokumentin varsinainen sisältö.
LaTeX-lähdekoodin kääntäminen PDF-tiedostoksi¶
Komento pdflatex
lukee LaTeX-dokumentin lähdekoodin ja tuottaa sen perusteella PDF-tiedoston. Kokeillaan! Aja tämä komento (samassa hakemistossa kuin missä lapio.tex
sijaitsee):
pdflatex -interaction=nonstopmode lapio.tex
Komennon pitäisi tuottaa jotain tämän kaltaista tulostetta:
This is pdfTeX, Version 3.141592653-2.6-1.40.22 (TeX Live 2022/dev/Debian) (preloaded format=pdflatex)
...
Output written on lapio.pdf (1 page, 11945 bytes).
Transcript written on lapio.log.
Ongelmia?
Jos jokin tuntuu menevän pieleen, varmistathan, että LaTeX-ympäristösi tosiaan on tuoreehko TeX Live, syötetiedosto on juuri sellainen kuin yllä kuvattiin, olet oikeassa hakemistossa, ja ajat täsmälleen oikean komennon.
Unohdetaan muut tiedostot toistaiseksi, mutta meitä kiinnostaa erityisesti PDF-tiedosto lapio.pdf
.
Avaa tiedosto haluamassasi PDF-katseluohjelmassa ja tutki, miltä dokumentti näyttää.
Onnea, sait tuotettua LaTeXilla PDF-dokumentin! Seuraavaksi olisi varmaan paikallaan kertoa, miksi ihmeessä me tällaista teemme…